expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

sobota, 21 listopada 2015

KŁOPOTY ZE SNEM U NIEMOWLAKA. DLACZEGO WYSTĘPUJĄ I JAK IM ZARADZIĆ?


Noworodki do spokojnego snu potrzebują przede wszystkim obecności mamy. Powinny więc zasypiać na jej brzuchu lub przy niej. Jeśli mama nie chce spać z dzieckiem może przełożyć je do łóżeczka, ale kiedy nie śpi jeszcze zbyt mocno. Dzieci, które mają niespokojny charakter i łatwo się wybudzają, czy gwałtowanie reagują na wszelkie bodźce wymagają szczelnego owijania w kocyk. Spanie w ciasnym kokonie podziała na nie uspokajająco :)


Dwu- i trzymiesięczne niemowlę, które nie rozróżnia jeszcze dnia i nocy, po przebudzeniu, kiedy nie będzie głodne, zaśnie ponownie nie budząc przy tym rodziców. Niemowlaki w tym wieku miewają swoje ulubione dźwięki lub rytuały przy których chętnie zasypiają: szum odkurzacza, czy suszarki do włosów, spokojna muzyka, bujanie i noszenie na rękach. Nie należy bać się tych metod sądząc, żę będzie ciężko odzwyczaić od nich maluszka. Zazwyczaj dziecko przed ukończeniem 1. roku życia samo z nich wyrośnie. Najczęstszym powodem problemów ze snem w tym okresie życia jest kolka jelitowa. W takiej sytuacji trzeba uzbroić się w cierpliwość i ponosić dzieciątko na rękach, pomasować po brzuszku, zrobić ciepłą kąpiel, położyć na brzuszek ciepłą przeprasowaną pieluszkę. Metody te pomogą uwolnić gazy i przynieść ulgę. 


Trzeci i czwarty miesiąc życia. To okres, w którym dzieci odróżniają już dzień i noc i potrafią przespać spokojnie trzy-cztery godziny. Jeśli w pokoju jest ciemno i rodzice nie będą reagowali na przebudzone dziecko powinno ono samo zasnąć ponownie o ile nie będzie głodne i będzie miało sucho w pieluszce. Ważne, aby nie dostarczać dziecku dodatkowych bodźców w tym czasie. Nie włączać światła, nie rozmawiać. Zdarza się jednak, że maluszek płacze i nie chce zasnąć, bo brak bodźców budzi w nim niepokój. Można wtedy podać dziecku smoczek jednak nie należy robić tego wcześniej niż w 3. miesiącu życia.


Okres między 5. a 8. miesiącem życia to dobry i najwcześniejszy moment, w jakim można zawiesić nad łóżeczkiem pozytywkę lub projektor wyświetlający obrazki na suficie. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że nie wszystkie dzieci lubią tego typu "usypianki". Większość dzieci natomiast zadowoli mięciutki kocyk lub przytulanka. Należy pamiętać o tym, że nawet najbardziej nerwowemu dziecku nie wolno podawać żadnych leków nawet tych homeopatycznych. Z pomocą może przyjść natomiast kąpiel relaksacyjna.


Okres między 9. a 12. miesiącem życia. Dzieci w tym okresie potrafią już przespać w nocy nawet 6 godzin bez jedzenia. Zazwyczaj dzieciaczek po kolacji budzi się jednak wypoczęty i chętny do zabaw koło północy. Nie próbujmy podawać mu wówczas piersi lub butelki, ponieważ spowoduje to tylko przeciwny, niezamierzony efekt. Najedzony maluszek, któremu dostarczyliśmy "paliwa" jest gotów do dalszej nocnej aktywności. Nie należy również ulegać wszelkim zachciankom, ale zdecydowanie uczyć dziecko, że noc jest porą wypoczynku. Wstając z łóżka starajmy się również , nie zapalać lampki, ponieważ dla większości niemowląt zgaszone światło to sygnał, że należy spokojnie leżeć w łóżeczku.


A jakie Wy, rodzice  macie doświadczenia ze snem swoich pociech? Jakie sprawdzone metody na spokojny i zdrowy sen możecie polecić?  


Źródło: Encyklopedia Rodzice i dzieci, Bielsko-Biała 2002, s. 109-110.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz