expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

wtorek, 1 grudnia 2015

DLACZEGO NIEMOWLĘ PŁACZE. PRZYCZYNY I POMOC.


  • Głód

Płacz w tym przypadku charakteryzuje się tym, że najpierw jest przerywany, a stopniowo przybierając na sile zamienia się w krzyk. W ten charakterystyczny sposób dziecko oznajmia nam, że jest głodne. Co zrobić? Tego rodzaju krzyku nie możemy zdecydowanie ignorować. Niezależnie od tego kiedy ostatnim razem karmiliśmy maluszka, powinniśmy go jak najszybciej przystawić do piersi zanim z powodu zbytniego zdenerwowania będzie mu ciężko uchwycić pierś lub smoczka butelki. Noworodkom bardzo często chce się jeść stąd powinniśmy dawać jeść na zawołanie.

  • Kolka 

Płacz z powodu kolki najczęściej pojawia się wieczorami i towarzyszy mu wzdętu brzuszek, podkurczanie nóżek, oddawanie gazów i przenikliwy krzyk. Co zrobić? Po jedzeniu kłaść dziecko na brzuszku, na swoich kolanach i masować plecki o ile maluszek nie ma skłonności do ulewania, wtedy pozycja ta jest niezalecana. Można położyć dziecko na pleckach i delikatnie masować mu brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ulgę przyniesie również ciepła, wyprasowana żelazkiem pieluszka położona na brzuszku. Jeśli to nie pomoże weźmy maluszka, połóżmy jego główkę na swoim barku i głaskajmy go po plecach leciutko uciskając.

  • Nadpobudliwość

Noworodki, których poród był ciężki i długi są bardziej wrażliwe i mogą w pierwszych tygodniach życia reagować płaczem na wiele bodźców. Nie tylko hałas potrafi doprowadzić je do łez ale i ubieranie, kąpanie, a nawet zmiana pozycji.Co robić? Przede wszystkim zapewnić mu ciszę i spokój. Starać się, aby wokół niego nie pojawiały się nowe twarze, mówić spokojnym i cichym głosem, unikać gwałtownych ruchów podczas codziennych czynności przy maluszku, a do snu owinąć go wraz z rączkami miękkim kocykiem.

  • Nietolerancja mleka krowiego
Pojawia się zarówno u dzieci karmionych piersią jak i butelką. Przy nietolerancji mleka krowiego oprócz płaczu występują niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego.Co robić? Jedyne rozwiązanie to wyłączenie mleka krowiego z diety mamy karmiącej lub zmiana mieszanki.

  • Przegrzanie lub zmarznięcie
Gdy niemowlę jest przegrzane zazwyczaj chce mu się również pić. Najczęściej dzieje się tak podczas upałów lub gdy w pomieszczeniu jest za gorąco. Maluszek szybko również marznie, ponieważ jego system regulacji temperatury nie jest jeszcze tak wykształcony. Na to również należy zwrócić uwagę w chłodniejsze dni.Co robić? Jeśli z przegrzania dziecku chce się pić, najlepiej podać mleko mamy, które najlepiej gasi pragnienie, a dziecku karmionemu butelką, wodę lub herbatkę dla niemowląt. Jeśli przyczyną płaczu jest zmarznięcie należy jak najszybciej ogrzać maluszka i cieplej go ubrać.

  • Choroba

Długotrwały płacz może towarzyszyć infekcjom przebiegającym z gorączką, katarem, kaszlem, biegunkom, czy bólem ucha. Co robić? Jeśli maluszek nie może jeść, nie może spać spokojnie, przez większą część dnia płacze, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

  • Zmęczenie
Maluszki reagują również płaczem na zbyt długą przerwę w spaniu niż zwykle, są rozdrażnione, ciężko im wtedy zasnąć i zaczynają grymasić i płakać.Co robić? Pomóżmy dziecku usnąć, nosząc je na rękach, kołysając, wożąc w wózku. Monotonne ruchy ułatwiają dziecku zasypianie.

  • Nadmiar bodźców
Kiedy w miejscu, gdzie przebywa dziecko jest zbyt głośno, jest dużo ludzi, którzy wyrażają zachwyt nad naszym maluszkiem, zdarza się, że malec nie może tego wytrzymać i reaguje płaczem.Co robić? Iść z maluszkiem do innego pokoju, gdzie powinno być przygaszone światło,  ponosić go na rączkach przytulając i nucąc kołysankę.


  • Mokra pieluszka

Pamiętaj!
Niemowlęta wyczuwają emocja mamy i kiedy jesteśmy zmęczone, czy spięte maluszek wykazuję większą skłonność do płaczu. W takiej sytuacji jeśli dziecko ma zaspokojone wszystkie najważniejsze potrzeby i zostały wyeliminowane powyższe przyczyny płaczu spróbujmy się uspokoić i wyjść gdzieś same zostawiając maluszka pod opieką tatusia :) Bo wszystko co pozwala nam zachować równowagę psychiczną jest dobre również dla dziecka. 

Źródło: Encyklopednia Rodzice i dzieci, Bielsko-Biała 2002, s. 107,108.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz