expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

środa, 30 grudnia 2015

KIEDY I JAK ODZWYCZAIĆ DZIECKO OD PIELUSZKI?




Chyba każda z nas chciałaby, żeby moment kiedy nasza pociecha oznajmi nam świadomie, że chce do toalety, przyszedł jak najprędzej. Jednak w tej kwestii najlepiej dać dziecku czas, aby fizycznie i psychicznie było gotowe na ten kolejny krok w rozwoju.
Dzieci przeciętnie gotowe są na kontrolowanie wypróżnień w ciągu dnia między 18. miesiącem a końcem 3. roku życia, a na opanowanie siusiania w nocy między 30. a 42. miesiącem życia.
Okazuje się, że najlepiej jest zacząć przyzwyczajać dziecko do nocnika około 18. miesiąca życia. Nauka u niektórych dzieci będzie trwała tydzień lub dwa, a u innych nawet kilka miesięcy.
Musimy też wiedzieć, że jeśli dwulatek nie potrafi jeszcze nam zasygnalizować potrzeby fizjologicznej nie powinniśmy się niepokoić, ponieważ każde dziecko ma swoje indywidualne tempo opanowywania tej umiejętności.

Co jest ważne przy nauce czystości?
Przy nauce czystości musimy być zawsze w pogotowiu i szybko reagować na oznajmianie przez nasze maluszki chęci załatwienia się, ponieważ nie potrafią one jeszcze wytrzymywać dłuższej chwili.
Warto też tłumaczyć dziecku, że zawsze może nam powiedzieć o chęci załatwienia się i to ono decyduje kiedy to zrobi. Takie podejście to niezwykły kapitał na przyszłość, który daje dziecku poczucie wartości i szacunku dla własnego ciała. Z drugiej strony my również pytajmy dziecko od czasu do czasu, czy może nie chce mu się do toalety, ponieważ często zajęte zabawą za długo wstrzymuje potrzebę.
Zwróćmy uwagę również na to, jak najbliższe otoczenie maluszka, czyli my rodzice i rodzeństwo, reaguje na zmianę pieluszki czy opróżnianie nocnika, ponieważ nasze często nieświadome zachowania mogą mieć negatywne konsekwencje. Zatykanie nosa czy jak najszybsze opróżnianie nocnika może spowodować, że dziecko na długo odmówi współpracy i będzie załatwiać się do pieluszki, miewać bóle brzuszka spowodowane powstrzymywaniem się od wypróżnienia, a w sytuacjach kojarzonych z toaletą być płaczliwe i lękliwe.

Pomocne wskazówki:
  • Chwalmy za każdy sukces osiągnięty przez naszego maluszka podczas nauki czystości
  • Nie porównujmy naszego dziecka do innych w tej kwestii i nie zawstydzajmy go
  • Nie obwiniajmy za porażki
  • Nie krzyczmy i nie okazujmy obrzydzenia podczas wpadek maluszka
  • Bądźmy cierpliwi i nic nie przyspieszajmy w tej kwestii
Źródło: Encyklopedia rodzice i dzieci, Bielsko-Biała 2002, s.179-182



1 komentarz:

  1. Nie zgadzam się z tym artykułem. Dzieci zdecydowanie wcześniej potrafią kontrolować wypróżnienia i to tylko kwestia rodziców kiedy im na to pozwolą. Sami rodzice uczą dzieci, by nie reagowały na swoje odczucia płynące z brzuszka.

    OdpowiedzUsuń